Ciekaw jestem, co przeciętny kierowca miałby do powiedzenia o ciężarówkach? Prawdopodobnie rzekłby, że są one utrapieniem na drodze. Może nawet byłoby w tym trochę racji, bo czasami kierowcy ciężarówek nie liczą się z innymi na drodze, a dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie zadzierać z kimś kto jedzie autem wielokrotnie przewyższającym własne, pod względem swojej wagi. Na pewno nie spowodowałoby to niczego dobrego, gdyby któryś z kierowców stracił panowanie nad swoim autem. Przy czym, jak nie trudno sobie wyobrazić, rezultat byłby gorszy dla kogoś, kto znajduje się w osobówce.

ciężarówka IVECOMoże jednak to nie tak źle, że obecność samochodów ciężarowych (więcej) na drogach w pewien sposób ogranicza prędkość niektórych kierowców prowadzących auta osobowe? Polska jest przecież jednym z liderów w Europie pod względem ilości wypadków drogowych. Wiadomo, że nie powstrzyma to każdego, ale widząc co wyprawiają niektórzy kierowcy dobrze mieć chociaż trochę nadziei, że kilku z nich zdejmie nogę z gazu widząc parę ciężarówek jadących daną szosą.

Niemniej ciężarówki są niezbędne żeby gospodarka się kręciła. Oczywiście wiadomo, że np. transport kolejowy jest o wiele tańszy i bardziej ekologiczny, ale to już nie te czasy żeby przy każdej fabryce była bocznica kolejowa. Już nawet nie wspominając o dowożeniu towaru do sklepów. Bardzo często centra handlowe są budowane na obrzeżach miast, ale blisko głównych dróg, tak żeby mieszkańcy miasta i okolic mogli tam łatwo dojechać. Nie można sobie wyobrazić funkcjonowania takiego centrum handlowego bez dostaw towarów.

Ewentualnie można sobie jedynie życzyć, żeby więcej firm było stać na kupowanie nowszych ciężarówek, a nie tylko używek z zagranicy. Z jednej strony byłoby to bezpieczniejsze, bo na drogach mniej jeździłoby aut, które mogą się w każdym momencie popsuć, a po drugie środowisko nie ucierpiałoby tak bardzo, bo nowsze samochody ciężarowe mają przeważnie czystsze silniki. Każdy chyba wie, że spaliny emitowane przez wszelkie pojazdy wpływają na jakość powietrza, którym wszyscy musimy oddychać.