Z przyczyny swoich unikatowych atutów, a także bardzo niskiej wagi w stosunku do innych metali, aluminium ma wykorzystanie w wytwarzaniu wielu niezastąpionych ludziom urządzeń oraz sprzętów. Zwłaszcza nieocenione jest zastosowanie tegoż metalu w przemyśle motoryzacyjnym bo jak można prosto dojrzeć wymiary aktualnie budowanych samochodów urastają w ekspresowym pędzie, co nie zostaje bez wpływu na ich ciężar. Pokaźniejszy ciężar auta przyczynia się do podwyższenia zużycia cennej benzyny, zatem wykorzystywane są zamienniki dla stali, jakie są od niej lżejsze. Podobnym ekwiwalentem na olbrzymią miarę wykorzystywanym podczas produkcji samochodów jest rzecz jasna aluminium.

autaGorliwym entuzjastom motoryzacji aluminium w samochodzie kojarzyć musi się przede wszystkim z felgami do kół, które przydają samochodowi niebywale bardziej drapieżnego stylu. Niemniej autentycznie odnajdziemy w powszechnym samochodzie wyraźnie więcej podzespołów wytworzonych z aluminium jak przykładowo elementy silnika albo tłumiki. Aluminium to metal, który pragnie szczególnej obróbki. Z takiego względu renowacja uszkodzonych podzespołów aluminiowych nie jest w taki sposób lekka jak w przypadku części ze stali. Choćby zespojenie pękniętej podzespół aluminiowej wymaga profesjonalnego przyrządu. Aluminium spawa się metodą TIG AC, czyli prądem naprzemiennym o wysokim natężeniu w izolacji gazu obojętnego. Jej używanie nastręcza dysponowania fachowym aparatem, jak również sporymi umiejętnościami, więc spawanie aluminium nie jest akurat taką banalną procedurą.

Aluminium idealnie nadaje się do odzysku, a w dodatku jego właściwości w efekcie przetwarzania nie podlegają modyfikacji. Jest to o tyle opłacalne iż sam mechanizm wytapiania aluminium z rud boksytu jest mechanizmem karkołomnym oraz niezwykle kosztowym, oczekującym oprócz tego wielkiego sumptu energetycznego.