Wnioskuję, że nie każdy człowiek ma świadomość kwestii, iż silniki o małym litrażu zawitały w większym stopniu do światowego rynku samochodowego ledwie parę dekad wstecz. Podczas kiedy cena ropy zaczęła szybko rosnąć zrozumiałe stało się, że nie będzie już dało się jeździć autem z ogromnym napędem za półdarmo. Największy ambaras z tym mieli – co nie będzie żadną rewelacją – oczywista Amerykanie. Oni szaleją za wielgachnymi pojazdami, ale w obliczu skoku sum za paliwo także oni błyskawicznie musieli przesiąść się do małolitrażowych aut z Japonii.

Stary FIAT 500Tymczasem powodów, dla jakich optowano za opracowywaniem samochodów małolitrażowych było coraz to więcej. Kilkanaście lat wstecz zaczęła się cała kombinacja z „efektem cieplarnianym”, przeto wiele krajów zadecydowało iż powinno się cokolwiek w tej materii poczynić. Wyjątkowo dostrzegalne jest to w Europie. Tutaj zwykle dominowały pojazdy z silnikami o skromnej objętości, ale kiedyś samochody te były znacznie mniejszych rozmiarów aniżeli współcześnie. Przez zeszłe parę dekad gabaryty oraz waga pojazdów osobowych wyraźnie się spotęgowały. Na logikę powinny one postulować silnika o większej objętości.

Nieszczęśliwie, producenci samochodów zmuszeni zostali podążyć w inną stronę. Przestraszeni intensywnością „efektu cieplarnianego” włodarze Unii Europejskiej przegłosowali szereg wytycznych mających wymusić na koncernach samochodowych zmniejszenie emisji spalin, czego skutkiem była konieczność ograniczenia objętości silników nawet w większych samochodach. Nie wspominając nawet o wysiłkach biegnących do zmniejszenia ilości tworzonych aut z napędami dieslowskimi. Mamy zatem współcześnie maleńkie motorki w ogromnych autach, jakie potrzebują turbosprężarek by wycisnąć z nich dostatecznie dużo mocy nieodzownej do nadania szybkości takiemu pojazdowi.

Właściwie rzecz ujmując to nie za szczególnie kalkuluje się już obecnie inwestować w rozwijanie napędów spalinowych, gdyż jak wiadomo przyszłością będzie motoryzacja na prąd. W taki sposób się przynajmniej wydaje konsumentom w dostatnich krajach z Zachodu, ponieważ u nas – oraz w wielu podobnych krajach – jeszcze długo jedynie niektórych będzie stać na nabycie tego pojazdu.